Ako naniesť gél lak na nechty
Ako si urobiť gél lak nechty v pohodlí domova? Toto je šesť krokov, vďaka ktorým si vytvoríte lesklú a dlhotrvácnu manikúru.
- 1. Upravíme si nechty
- 2. Použijeme nail prep
- 3. Aplikujeme podkladový gél lak
- 4. Aplikujeme farebný gél lak
- 5. Aplikujeme top
- 6. Ošetríme kožičku olejčekom
1. Upravíme si nechty
Zatlačíme nechtovú kožičku pomarančovým drievkom. Aby gél lak dobre držal, prejdeme k príprave nechta.
Pilníkom (zrnitosť 180/240) upravíme dĺžku a tvar nechtov. Rovnakým pilníkom jemne prebrúsime celý povrch nechta. Pri príprave prírodných nechtov je dôležité, aby sme pilníkom brúsili stále len do jednej strany.
Prach z brúsenia utrieme buničinou a cleanerom. Ten necháme z nechtov vyprchať. Použitím cleanera nechty zároveň aj odmastíme.
2. Použijeme nail prep
Ďalší nutný krok je vysušenie/dehydratácia nechtov.
Použijeme nail prep a nanesieme ho na celú plochu nechta. Tento prípravok rýchlo vyprchá a zanechá viditeľne suchý povrch. Takto pripravených nechtov sa už nedotýkame, rukami nič nechytáme (ani mobil) a pokračujeme v práci.
3. Aplikujeme podklad
Nanesieme podkladový gél lak, tzv. base alebo bázu. Zabezpečí, aby gél lak dobre držal, spevňuje nechty a chráni ich pred zožltnutím vplyvom pigmentov obsiahnutých vo farebnom gél laku.
Podkladový gél lak nanesieme v tenkej rovnomernej vrstve na celú plochu nechta. Podkladová vrstva sa nesmie dotýkať nechtovej kožičky.
Správne aplikovaný podklad vložíme do UV LED lampy na 90 až 120 sekúnd, aby vytvrdol.
Neľakajte sa lepkavého povrchu po vybratí z lampy. Ide o výpotok, ktorý je bežnou súčasťou pri gélových aj gél lak nechtoch. Lepkavosť nechávame na nechte.
Nechtov sa nedotýkame a zabezpečíme, aby sa do výpotku nedostali nečistoty. Ak by sa predsa len nečistoty nalepili, výpotok utrieme cleanerom a buničinou.
4. Aplikujeme farebný gél lak
Pokračujeme farebným gél lakom, ktorý nanášame v tenkých vrstvách. Pri silne pigmentovaných postačí jedna vrstva, pri menej pigmentovaných môžeme vrstvu zopakovať, aby sme dosiahli jednotnú farbu. Vrstva má byť rovnomerná a nesmie sa dotýkať kožičky.
Každú z vrstiev vložíme do lampy na cca 60 sekúnd. Lepkavý výpotok, ktorý ostane na povrchu, neodstraňujeme.
5. Aplikujeme top
Nanesieme poslednú vrstvu - vrchný gél lak (top/finish). Finish zabezpečí dlhodobý lesk nechtov.
Na necht ho aplikujeme rovnomerne v tenkej vrstve a po jednom nechte vložíme do UV LED lampy. Najprv každý z prstov len na cca 5 sekúnd, aby sa top zafixoval. Po nanesení a zafixovaní na všetkých 5 prstov vložíme do lampy celú ruku na 120 sekúnd, aby gél lak vytvrdol. Takto docielime krajší lesk a vyššiu odolnosť.
Po uplynutí času necháme ešte nechty “vychladnúť”. To znamená ešte aspoň 5 minút oddychovať, nič rukami nechytať a nerobiť. Gél lak vychladne a získa pevnosť. Ak by sme olejček aplikovali hneď, povrch nechtov zmatnie.
6. Použijeme olejček
Olejček vyživí kožičku a vyrovná pH pokožky po aplikovaní gél laku.
Pred nanesením olejčeka ruky dôkladne umyjeme, aby sme odstránili zvyšky cleaneru či iných použitých produktov. Na očistenú kožičku aplikujeme olejček a krúživými pohybmi ho vmasírujeme.
Praktické tipy
- Gél lak aplikujeme tak, že nanesieme vrstvu na jeden necht a hneď ho vložíme do lampy. Ak by sme tak urobili až po natretí všetkých 5 nechtov, mohlo by sa stať, že nám gél lak stečie na stranu, alebo ku kožičke, či s nechtom niekde ťukneme. Takáto aplikácia platí pri nanášaní podkladu, farby aj ukončovacieho finish gél laku.
- Ak gél lak zatečie ku kožičke, pomôžeme si pomarančovým drievkom. Pomocou neho a cleaneru očistíme líniu okolo kožičky.
- Na pekné a presné aplikovanie gél laku okolo kožičky použijeme tenký štetec s krátkym vlasom, tzv. detailer.